MADAGASKAR – BAOBABY, GÓRY, LEMURY I FAMADIHANA

07.09 – 22.09.2024

wyprzedane

dlaczego my?

Dlaczego z Nami?

poznaj plan wyjazdu

Dzień 1  – „Antananarywa” 

Tego dnia będziemy oczekiwać na was na lotnisku w Antananarywa. Odbierzemy was stamtąd i przetransportujemy do hotelu, w którym spędzicie pierwszą noc na Madagaskarze. Jeśli przylecicie wcześniej będziecie mieli czas dla siebie. Chętnie podzielimy się sugestiami jak możecie spędzić wolny czas na zwiedzaniu.

Nocleg: Hotel w centrum miasta

Wyżywienie: we własnym zakresie

Dzień 2  – „Antananarywa – Andasibe” 

Wyruszymy w kierunku Andasibe, przez typową scenerię Wyżyny Madagaskaru, z bogatymi równinami na północ od Antananarywy. Droga początkowo biegnąca przez wyżyny, powoli zacznie opadać w dół a roślinność stanie się coraz bardziej obfita. Poprowadzi nas do Marozevo, wioski na granicy dwóch prowincji, położonej naprzeciwko elektrowni wodnej. Zapoznamy się z codziennym życiem mieszkańców wiosek produkujących ryż. Ten rejon wyspy jest zamieszkały przez grupę etniczną Bezanozano (na Madagaskarze jest około 18 różnych grup etnicznych). Uważa się, że Bezanozano są jedną z najwcześniejszych malgaskich grup etnicznych, które osiedliły się na wyspie.

Nocleg: Hotel w Andasibe

Wyżywienie: HB

Dzień 3  – „Andasibe – Mantadia” 

Park Narodowy Mantadia (zwany dawniej Rezerwatem Périnet2) jest obszarem chronionym składającym się głównie z lasów pierwotnych. Można tam dotrzeć tylko samochodami 4×4, dlatego większość grup przewożonych busami niesłusznie omija to miejsce. Park ten utworzony w 1989 roku szczyci się dużymi populacjami lemurów i różnych gatunków roślin (endemicznych drzew, paproci, orchidei itp.) i ptaków. Mantadia leży 20 kilometrów na północ od Rezerwatu Analamazoatra. Jest bardziej dzika, pagórkowata i ma mniej dobrze utrzymanych szlaków. Ale wszystkie trudności zostaną nam zrekompensowane, jeśli uda się wytropić wari czarno-białego i sifaka diademowego. Dodatkowo Mantadia dzierży światowy rekord pod względem liczby gatunków żab występujących w jednym miejscu.

Nocleg: Hotel w Andasibe

Wyżywienie: HB

Dzień 4  – „Andasibe – Antsirabe” 

Po śniadaniu wyruszymy na południe do Antsirabe przez typowy krajobraz górski, pomarańczowych wzgórz i dwupiętrowych domów w tym samym kolorze. Jeśli czasowo będziemy jechać zgodnie z planem, możemy zatrzymać się w wiosce Antsahabe, która jest typową osadą grupy etnicznej Merina. Miejscowa ludność żyje z rolnictwa i rzemiosła wyrabianego głównie z ratafii. Po południu czeka nas krótkie zwiedzanie miasta Antsirabe, które słynie z ciepłych źródeł i ciekawego, największego na Madagaskarze kompleksu sanatoryjnego. Antsirabe było również ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców stolicy. Przejedziemy się słynnym „puss puss”, rykszą ciągniętą przez człowieka. Miasto ze względu na dużą ilość i różnorodność ryksz nazywane jest również malgaską stolicą ryksz.

Nocleg: Hotel w Antsirabe

Wyżywienie: HB

Dzień 5  – „Antsirabe i famadihana” 

Tego dnia weźmiemy udział w ceremonii famadihana, tzw. ceremoni powtórnego pochówku. Ceremonia ta polega na ekshumacji kości zmarłego, owinięcia ich w świeży jedwabny całun lamba menai ponownego pochówku. Na powtórny pogrzeb przybywa rodzina i przyjaciele zmarłego, którzy tańczą ze zmarłym, śpiewają i ucztują, oddając hołd nieboszczykowi.

Nocleg: Hotel w Antsirabe

Wyżywienie: HB

Dzień 6  – „Antsirabe – Miandrivazo” 

Miandrivazo było miejscem, w którym król Radama I z niecierpliwością i niepokojem czekał na swoją ukochaną. Według legendy wypowiedział zdanie: „miandry vazo aho” (dosłownie „czekam na żonę”) Od tego stwierdzenia miasteczko przyjęło swoją nazwę.

Miandrivazo żyje głównie z uprawy tytoniu, orzeszków ziemnych i fasoli oraz hodowli świń i bydła. Aby dostać się do Miandrivazo miniemy wioski, w których mamy szansę zobaczyć poszukiwaczy złota.

Miandrivazo jest to ważne miasto turystyczne, ponieważ stanowi przystanek logistyczny. Tu zaczyna się bowiem spływ rzeką Tsiribihina. Nie ma w nim typowych turystycznych atrakcji, a droga dojazdowa będzie ciężka, dlatego sugerujemy na koniec dnia odpoczynek w hotelu

Nocleg: Hotel w Miandrivazo

Wyżywienie: HB

Dzień 7  – „Miandrivazo – Nosy Ampela” 

Śniadanie i transfer do nabrzeża Tsimafana i rozpoczęcie spływu rzeką Tsiribihina przez centrum wysypy. Spływ rzeką jest najprostszą drogą, aby dostać się do Morondavy. Spływ odbywa się łodzią nazywaną po miejscowemu chaland (silnikowa łódź turystyczna).

Będziemy podziwiać bazaltowe skały, ptactwo wodne na równinie Menabe. Nocleg przy piaszczystym brzegu w wiosce Nosy Ampela. Na łodzi znajduje się pełne wyposażenie biwakowe, które będzie wykorzystywane przez nas w ciągu dwóch najbliższych nocy – materace, poduszki, koce (chętni mogą przywieźć własne śpiwory) oraz namioty, które rozbijemy na brzegu. W nocy nasze bagaże pozostaną na łodzi. Spływ organizują mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy żyją z usług turystycznych. Dlatego dbają oni o bezpieczeństwo turystów w najwyższym możliwym stopniu.

Nocleg: biwak

Wyżywienie: FB

Dzień 8  – „Nosy Ampela – Begidro – Berevo” 

Kontynuujemy spływ rzeką Tsiribihina. Będziemy mogli popływać przy wodospadzie lub naturalnym basenie (około 20 minut spacerem, dość trudny dostęp – wchodzenie pod górę i schodzenie po skałach. Konieczne posiadanie butów trekkingowych lub innych umożliwiających górską wędrówkę – przydadzą się też w Tsigny of Bemahara).

Odwiedzimy typową wioskę Sakalava Begidro specjalizującą się w uprawie i przetwórstwie tytoniu.

Zobaczymy pierwsze baobaby, dwukolorowe pachypodium, które tworzą lokalną florę. Wejdziemy do wąwozu, żeby obserwować ptaki, żółwie i lemury. Las zamieszkuje kilka gatunków lemurów, takich jak lemur „propithecus verauxi” i lemur „fulvus rufus”, a także gigantyczne nietoperze i niebieskie żółwie (trudniejsze do zobaczenia).

Nocleg: biwak

Wyżywienie: FB

Dzień 9  – „Berevo – Belo – Bekopaka” 

Wczesnym rankiem odbędziemy wycieczkę do wioski Berevo. Będziemy obserwować dzikie kaczki, lasy baobabów oraz osady ulokowane wzdłuż rzeki. Około południa zakończymy spływ, zjemy lunch i ruszymy samochodami 4×4 z Belo sur Tsiribihina do nadmorskiej wioski Bekopaka.

Nocleg: Hotel w Bekopaka

Wyżywienie: HB

Dzień 10  – „Bekopaka” 

Wczesnym rankiem wyjazd samochodami 4×4, aby odkryć labirynty Tsingy of Bemahara. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Madagaskarze, będziemy spacerować wewnątrz wapiennych katedr, aby dotrzeć do małych punktów widokowych górujących nad krasowymi szczytami o wysokości 20-30 metrów i wewnątrz pięknych jaskiń. Tutejsza fauna to 13 gatunków lemurów i drapieżne ptaki.

Flora waha się od bardzo suchej na wapiennych płytach do wilgotnej w kanionach z 86-procentową endemicznością. Widok na szczyt Tsingy zapiera dech w piersiach.

Nocleg: Hotel w Bekopaka

Wyżywienie: HB

Dzień 11  – „Bekopaka – Morondava” 

Wyjazd do Morondava, miniemy grobowce Sakalava charakteryzujące się erotycznymi statuetkami. Nie będziemy tam się zatrzymywać, ponieważ od pewnego czasu tubylcy niechętnie przyjmują tam turystów. Zwolnimy przejazd jak najbardziej się da, żeby umożliwić przyjrzenie się tym grobowcom. Następnie przejedziemy przez terytoria porośnięte przez wielkie baobaby – jeden z cudów natury Zachodu wyspy.

Kilka kilometrów przed przyjazdem do Morondavy odkryjemy dwa splecione baobaby, „zakochane baobaby” i słynną „Avenue of the Baobabs”. Przyjazd do Morondava, stolicy Królestwa Menabe, położonej u brzegów wzdłuż Kanału Mozambickiego, w otoczeniu lasów namorzynowych i lagun.

Wracając do Morondavy zatrzymamy się we wsi Belo na lunch w restauracji The Mad Zebu. Mówi się, że to restauracja z gwiazdką Michelin pośrodku niczego. Szefem kuchni jest tam Onja, syn Michelle, która jest właścicielką tej restauracji. Onja zdobywał szlify kucharskie w Antananarywie a następnie w restauracji z 3* Michelin na południu Francji. Swoje doświadczenia przeniósł teraz na tradycyjna kuchnię malgaską.

Nocleg: Hotel w Morondava

Wyżywienie: HB

Dzień 12  – „Morondava – Belo Sur Mer” 

Po śniadaniu ruszymy na południe w kierunku Belo Sur Mer, wioski rybackiej, znanej ze stoczni, w której wykwalifikowani rzemieślnicy budują całkowicie ręcznie, zgodnie z wielowiekową tradycją, drewniane pirogi i „botries”. Są to typowe drewniane łodzie używane do transportu towarów przy użyciu wyłącznie żagla jako środka napędowego. Wioska Belo Sur Mer zachwyca swoją atmosferą, wydmami i słonymi bagnami. Przed Belo Sur Mer znajduje się kilka wspaniałych małych wysp, idealnych do snurkowania. Popołudnie w czasie wolnym możecie przeznaczyć na odkrywanie wioski, jej plaż i pobliskich wysp z wycieczką do zorganizowania na miejscu.

Nocleg: Hotel w Belo Sur Mer

Wyżywienie: HB

Dzień 13  – „Belo Sur Mer” 

Czas wolny w Belo sur Mer, aby cieszyć się rajskimi plażami. Kilka atrakcji można zorganizować bezpośrednio w hotelu, np. po spacerze do wsi można przyglądać się pracom cieśli, którzy strugają tradycyjne łodzie o nazwie dhow. Możliwe są również rozmaite wycieczki morskie:

  • na piaszczyste wydmy, gdzie czeka na przejażdżka tradycyjnymi wozami zaprzęgniętymi zebu;
  • na wyspę Andravoha z piękną piaszczystą plażą i turkusowymi wodami.

Nocleg: Hotel w Belo Sur Mer

Wyżywienie: HB

Dzień 14  – „Belo Sur Mer” 

Następny dzień wolny w Belo Sur Mer.

Nocleg: Hotel w Belo Sur Mer

Wyżywienie: HB

Dzień 15  – „Belo Sur Mer – Morondava” 

Ostatni dzień na plaży, a po obiedzie przejazd z powrotem do Morondava. Czas wolny w Morondava, skąd następnego dnia odlecimy do Antananarywa.

Nocleg: Hotel w Morondava

Wyżywienie: HB

Dzień 16  – „Morondava – Antananarywa (samolotem)” 

Do Antananarywa przylecimy ok 13:00 czasu lokalnego. W zależności od godziny wylotu do Europy, odbędziemy pieszą wycieczkę do Pałacu Królowej i ze wzgórza będziemy mogli podziwiać panoramę stolicy. Jeśli czas pozwoli pojedziemy również na brzeg jeziora Anosy i na targ kwiatowy.

Udamy się do miasta na zakupy na targowisko Digue. Pójdziemy na targowiska specjalizujące się w tzw. „sztuce malgaskiej”. Sprzedawane są tam wyroby lokalnych artystów. Jakość wykończenia i użyte materiały stanowią o pięknie tych dzieł.

W zależności od godziny odlotu zostaniemy przetransportowani na lotnisko.

Nocleg:

Wyżywienie: BB

Cena WYPRAWY: 3’400* EURO

TERMIN WYJAZDU: 

07.09.2024 – 22.09.2024

CENA OBEJMUJE:

TRANSPORT

ZAKWATEROWANIE

WYŻYWIENIE

BILETY WSTĘPU

POZOSTAŁE

ZALICZKA 300 EUR

CENA NIE OBEJMUJE:

Kontakt Z NAMI

DANE FIRMY

AfricanFive.com Sp. z o. o.
NIP: 1182261266
REGON: 525184210

SIEDZIBA FIRMY

ul. Traugutta 14
05-870 Błonie
Polska