Magia Parku Narodowego Serengeti nie jest łatwa do opisania słowami. Kiedy zobaczyłeś Serengeti i spróbujesz opisać je przyjaciołom i rodzinie, zaraz zdasz sobie sprawę, że to niemożliwe. Widok równin rozświetlonych o zachodzie słońca jest tak piękny, że warto wybrać się w podróż tylko po to, by być tego świadkiem. Nie mówiąc już o olbrzymiej ilości zwierząt napotykanych na każdym kroku. To wszystko powoduje, że przeciętny turysta wydaje w Serengeti niemal 200 dolarów dziennie samych opłat rządowych (bilety wstępu, zezwolenia na nocleg, zezwolenia na samochód, etc.) z przekonaniem, że to najlepiej wydane pieniądze w jego życiu.
Park Narodowy Serengeti był jednym z pierwszych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa, kiedy delegaci ONZ spotkali się w Sztokholmie w 1981 roku. Jednak już pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku obszar ten został uznany za wyjątkowy ekosystem.
Dziś większość odwiedzających przyjeżdża tu tylko w jednym celu: aby zobaczyć miliony gnu i zebr masowej wędrówki za wodą i świeżą trawą. Podczas tego wielkiego cyklicznego ruchu, znanego potocznie jako Wielka Migracja, zwierzęta te poruszają się zgodnie z sezonowym wzorcem, określonym przez opady deszczu i wzrost traw. Tak dużych stad zwierząt w trakcie wędrówki nie można zobaczyć nigdzie indziej.
Chociaż zwierzęta nadal rządzą równinami Serengeti, obszar ten ma niezwykle długą historię ludzkiej obecności. Już przodkowie człowieka (Australopithecus afarensi) żyli na tym obszarze prawie 4 miliony lat temu. Dziś Park Narodowy Serengeti jest nadal domem dla kilku rdzennych plemion. Jednym z najbardziej znanych plemion są Masajowie: plemię to jest wyjątkowe i popularne ze względu na swoją dobrze pielęgnowaną kulturę. Pomimo edukacji, cywilizacji i zachodnich wpływów kulturowych, Masajowie trzymają się swojego tradycyjnego sposobu życia, co czyni ich symbolem kultury Tanzanii i Kenii. Nie można jednak zapominać, że Masajowie są również ofiarami ochrony Serengeti. Rząd Tanzanii przesiedla ich regularnie coraz dalej od tej równiny, aby pozostawić jej ekosystem bez wpływu człowieka. Tym samym Masajowie tracą tradycyjne tereny, na których ich przodkowie wypasali bydło. W tej kwestii w 1959 roku, po burzliwych protestach Masajów, osiągnięto pewien kompromis, polegający na tym, że z pierwotnych granic Serengeti wydzielono Obszar Chroniony Ngorongoro (NCA), a sam park rozszerzono do granicy z Kenią. Masajom pozwolono żyć i wypasać bydło w granicach Obszar Chroniony Ngorongoro z zakazem schodzenia do samego krateru. Na ten moment utrzymywane jest status quo, które jednak w każdej chwili może zostać zakończone przez rząd.
Zwierzęta Serengeti to przede wszystkim Wielka Piątka, czyli cel każdego prawdziwego afrykańskiego safari. Zobaczenie tych imponujących zwierząt – lwa, nosorożca, lamparta, słonia i bawoła żyjących swobodnie w ich własnym środowisku jest czymś, czego nigdy nie zapomnisz. Dlaczego jednak te zwierzęta tworzą Wielką Piątkę? Powód jest stosunkowo banalny – termin „Wielka Piątka” został wymyślony przez myśliwych i nie pochodzi od wielkości zwierząt. Zwierzęta te okazały się najtrudniejsze do upolowania, głównie ze względu na ich dzikość, gdy zostały osaczone.